Ceny hurtowe paliw

Przeciętnego kierowcę interesuje cena 1 lita paliwa. Tak naprawdę różnica kilku groszy na litrze oleju napędowego czy Pb 95 przy tankowaniu całego zbiornika samochodu osobowego to równowartość 1 dodatkowego litra. Przy cenach hurtowych te „groszowe” kwestie mogą w ogólnym rozliczeniu dawać naprawdę sporą kwotę (zysku lub straty). Hurtowymi cenami paliw są głownie zainteresowani przedsiębiorcy i podmioty gospodarcze działające w branży obrotem paliw płynnych. Zgodnie z prawem działalność taka wymaga koncesji. Drugim zainteresowanym hurtowym zakupem paliw są podmioty kupujący duże ilości paliw na własny użytek. Zarówno dla jednych jak i drugich największe polskie rafinerie prowadzą sprzedaż hurtową po preferencyjnych cenach.

Wymagania dla hurtowników

Aby rozpocząć współpracę z rafineriami np. Orlen czy Grupą LOTOS trzeba spełniać pewne warunki. Przede wszystkim paliwo sprzedawana w ten sposób głównie przeznaczone jest dla partnerów biznesowych, mających na celu dalszą dystrybuuje zakupionych paliw. Częściej dopiero te pośrednie podmioty zajmują się zapatrywaniem klientów indywidualnych. Wszystko jednak zależy do wielu czynników w tym rodzaj działalności, wolumenem paliwa zamawianego w skali miesiąca czy typu paliwa.

Ceny hurtowe w Polsce

W obrocie hurtowym na polskim rynku operuje się wartością 1000 m3 paliwa jako jednostka bazową. W cennikach rafinerii podawana jest wartość 1 tony paliwa, czyli właśnie 1000 m3, przy zastrzeżeniu, że wartość ta jest mierzona w temperaturze 15 stopni Celsjusza. Drugą podstawowa informacją jest fakt, ze ceny te nie zawierają podatku VAT. Niestety na runku hurtowym nie należy spodziewać się sporych różnic w cenach. Obecnie Orlen, LOTOS oraz BP oferują 1000 m3 oba rodzaje paliwa w identycznej cenie. Za tonę Pb 95 trzeba zapłacić 3012 PLN, za 98 oktanowa 3228 PLN. Na 1m3 oleju napędowego trzeba wydać 2963 PLN. Wszystkie te ceny są cenami netto uwzględniającymi jedynie akcyzę i podatek paliwowy. Trend spadkowy cen jednostkowych na paliw na stacjach wyraźnie widać w cenach hurtowych. Jeszcze pod koniec listopada 2015 cena 1m3 ON oraz Pb95 oscylowała w granicach 3400 zł/ m3.

Ceny na światowych rynkach

Polski system mierniczy wyrażony w m3 czy tonach jest tożsamy dla całej Europy. Natomiast podstawowa jednostką miary ropy naftowej na światowych rynkach jest baryłka, a jednostka rozliczeniową USD. Ma to swoje uzasadnienie w historii. Od początków wydobycia ropy naftowej w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych datowany na lata 60-te XIX wieku istniała potrzeba stworzenie uniwersalnej jednostki miary. Najlepiej nadawała się do tego celu baryłka po whiskey. Baryłka ropy mieści w sobie 42 galony, czyli 158, 98 litra. Dziś niemal każdy słyszał o cenie 1 baryłki ropy na światowych giełdach. Cały świat opisuje wydobycie i konsumpcję paliw w baryłkach. Według najnowszych notowań cena niespełna 160 litrów ropy naftowej to 34 USD. Tak mało za ten surowiec trzeba było płacić ponad 12 lat temu.

Be the first to comment on "Ceny hurtowe paliw"

Leave a comment