Ceny autostrad na Ukrainie

Firmy zajmujące się spedycją międzynarodową bardzo często kierują się głównie na teren Ukrainy. Niekiedy jedynie przejeżdżają przez ten kraj, a czasami jest on dla nich miejscem podstawowej destynacji. Niezależnie od specyfiki wyznaczonej trasy, zawsze należy zapoznać się z aktualnymi opłatami za przejazd. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to trudne zadanie, ponieważ tego typu informacje są powszechnie dostępne – chociażby w Internecie. Warto poświęcić im nieco uwagi, aby obowiązkowe opłaty nie były niemiłą niespodzianką. Należy zaznaczyć, że tak jak w większości krajów europejskich, również w przypadku Ukrainy większe ograniczenia dotyczą samochodów o dużych gabarytach, które przewożą ładunek o znacznym obciążeniu.

Opłaty za wjazd

Kierowcy zainteresowani realizacją transportu na terenie Ukrainy muszą liczyć się z obowiązkowymi opłatami za wjazd. Zazwyczaj jest to ustalona jednorazowo opłata od konkretnego pojazdu, jednakże należy do niej doliczyć koszty związane z przekroczeniem nacisku na oś. W rezultacie, kierowcy samochodów ciężarowych o znacznym obciążeniu muszą liczyć się z odpowiednio wyższymi kwotami. Jest to tak zwana opłata za przejazd drogami, która jest proporcjonalna pod kątem bieżącego tonażu. Stawka jest liczona za kilometr, co dodatkowo należy mieć na uwadze. Oczywiście w niektórych przypadkach obowiązkowe okaże się także uzyskanie zezwolenia na przewożenie określonych ładunków. Dotyczy to przede wszystkim niebezpiecznych materiałów, które koniecznie należy zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem. Zasadom tym podlegają również ponadnormatywne pojazdy, przeznaczone do transportowania bardziej specyficznych ładunków o większym ciężarze. Opłata jest w tym wypadku zależna nie tylko od szczegółowych gabarytów pojazdu, ale także od długości ustalonej trasy.

Dodatkowe informacje dla kierowców

Bieżące informacje na temat stawek obowiązkowych opłat dla kierowców można znaleźć w Internecie. Poszukując tego typu danych, koniecznie należy upewnić się, że są one wciąż aktualne. Kierowcy muszą przede wszystkim pamiętać o tak zwanej taksie ekologicznej – jej całkowity koszt jest ściśle związany z pojemnością silnika danego samochodu. Oczywiście warto także zapoznać się z aktualną siecią dróg i autostrad. Należy zaznaczyć, że na terenie Ukrainy wciąż są modernizowane nowe drogi szybkiego ruchu, chociaż ogólna jakość infrastruktury raczej nie jest zbyt zadowalająca. Kierowcy powinni zwrócić uwagę na połączenia najpopularniejszych dróg, kierując się planowaną trasą. Niestety, zły stan poszczególnych tras może okazać się sporym utrudnieniem dla kierowców. Z tego względu, osoby przejeżdżające przez Ukrainę powinny zaplanować podróż w dzień, aby zapewnić sobie optymalne warunki widoczności.

Ogólne koszty związane z transportem na terenie Ukrainy nie są zbyt wysokie, o ile kierowca nie zamierza przewozić nietypowych ładunków. Warto zwrócić uwagę na najważniejsze zasady dla osób zajmujących się międzynarodową spedycją – nie tylko w kontekście obowiązkowych opłat, ale także stanu dróg.

Be the first to comment on "Ceny autostrad na Ukrainie"

Leave a comment